Opracowania

Opracowania

Hipnoza w kategoriach teorii informacji

Historia hipnozy sięga niepamiętnych czasów. Z okresu starożytności zachowały się liczne dowody o jej zastosowaniu przez narody o wyżej rozwiniętych kulturach jak Indie, Egipt starożytny, Chiny itd. Praktyki hipnozy były wówczas otoczone głęboką tajemnicą, zachłannie strzeżoną przez elitę kapłańską. W średniowieczu wszystkie jej przejawy uznawane były za zjawiska nadprzyrodzone, a przekonanie to pokutuje do dziś w rozmaitych formach u ludzi powierzchownie zorientowanych w tych zjawiskach.

Wybitnym polskim pionierem tych zagadnień w ubiegłym stuleciu był Ochorowicz - filozof i fizyk, którego książki i prace z tej dziedziny tłumaczone są na różne języki. 

Współczesne badania udowodniły biofizyczny charakter zjawisk hipnotycznych i obecnie uważa się je za przekazywanie sygnałów informacji w biopolu elektromagnetycznym i akustycznym /także optycznym/, zgodnie z podstawowym wzorem z teorii informacji Shannona. We wzorze tym jest wykazane, że przez zmniejszenie a następnie wyeliminowanie zakłóceń, co dzieje się w stanie hipnozy, zwiększa się zdolność przyjęcia informacji. Z tego też powodu informacje zostają głębiej zarejestrowane /zakodowane/ w umyśle ludzkim i słowa przekazywane w czasie hipnozy oddziaływują znacznie silniej na wyobraźnię.

Język indukcjiNastępny

zobacz również

Gabinet hipnoterapii i psychoterapii im. prof. Marii Szulc

ul. Mierosławskiego 15/1, 01-549 Warszawa

tel.: 22 839 21 61

tel. kom. 606 366 994

e-mail: info@gabinet-hipnozy.pl