Rodzaje hipnoterapii

Rodzaje hipnoterapii

Hipnoterapia psychobiologiczno-energetyczna

Metoda i forma tej terapii dzięki swoim szerokim możliwościom znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu zaburzeń emocjonalnych, lecz także stanów chorobowych ciała.

Nowe podejście w uzdrawianiu

W psychologii jak i w przypadku wiedzy potocznej akceptowany jest pogląd, że jesteśmy ukształtowani przez nasze przeżycia. Zwolennicy szkół terapeutycznych skoncentrowanych na ciele twierdzą, że nasze ciało jest odzwierciedleniem naszych przeżyć. Jednym z nurtów psychoterapii skoncentrowanej na ciele jest bioenergetyka, której twórcą jest Alexsander Lowen – psychiatra z USA.

Stres psychiczny w znacznym stopniu wpływa na układ hormonalny, poprzez stymulację gruczołów dokrewnych – głównie nadnerczy. Układ podwzgórze – przysadka – nadnercza przystosowuje organizm do warunków stresowych. Stres w małych ilościach jest niezbędny do życia, jednak gdy trwa zbyt długo, działa na organizm niekorzystnie powodując nieodwracalne zmiany.

Zachwianie poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie spotyka się powszechnie nie tylko w historii neurotyków, lecz także u osób zdrowych. W reakcjach ciała często wyrażana jest głębia siły uczuć. Każde uczucie, którego doświadcza człowiek dotyka jego ciała i zapisuje się w umyśle. Przeżycia przyjemne wpływają pozytywnie na zdrowie, witalność oraz plastyczność ciała. W przypadku przeżyć bolesnych jest odwrotnie.

Jeżeli człowiek potrafi odpowiednio zareagować na odniesiony uraz, to jego skutek nie będzie trwały. Jeżeli reakcja będzie zablokowana, uraz pozostawi w ciele ślad w postaci chronicznego napięcia mięśniowego (Lowen, 1991). Osoby które nie rozwiązały konstruktywnie konfliktów poszczególnych faz rozwoju kodują w psychice i w ciele skrypty myślowe, które mogą się objawiać w postaci różnych zaburzeń nerwicowych.

Potężną moc w walce z chorobą stanowi psychika, która dysponuje mocą do walki z chorobą. Pozytywne postawy i emocje mogą wpływać na biochemię ciała sprzyjając  młodości i zdrowiu. Reaktywność na hipnozę jest specyficzną wrodzoną cechą, umiejętnością, która zdolna jest uruchamiać albo zmieniać własne wzorce komunikacji między psychiką a ciałem przy użyciu wyłącznie sugestii hipnotycznej.

To właśnie hipnoterapia psychobiologiczna daje możliwość głębokiego wglądu w psychikę człowieka, w celu rozszerzenia władania ego,  zniweczenia oporu wobec nieuświadomionych konfliktów, usunąć objawy i przywrócić równowagę psychofizyczną.

Ta metoda pozwala na głębokie ugruntowanie stanu psychicznego z długotrwałymi rezultatami. Dzięki niektórym terapiom też uzyskuje się pozytywne efekty poprzez szybkie usunięcie objawów. Taki proces można porównać do naprawiania dachu w szybki sposób za pomocą  papy i łat smołowych. Nie tylko zabezpiecza dom przed deszczem, ale ostatecznie taki stan dachu pozwala osuszyć cały dom i usunąć uszkodzenia spowodowane wodą.

W hipnoterapii psychobiologiczno – energetycznej podejmuje się przedsięwzięcia polegające na zburzeniu całej struktury, aby ją następnie odbudować. Uzyskuje się wówczas nie tylko wodoszczelny dach, ale również lepszy, stabilny dom na mocnych fundamentach z nowym, wyjątkowym wyposażeniem.

Hipnoterapia analitycznaPoprzedni
Hipnoza psycho-analogicznaNastępny

zobacz również

Gabinet hipnoterapii i psychoterapii im. prof. Marii Szulc

ul. Mierosławskiego 15/1, 01-549 Warszawa

tel.: 22 839 21 61

tel. kom. 606 366 994

e-mail: info@gabinet-hipnozy.pl